Evropské poháry a koeficienty
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Koeficientologie aneb naše koření evropského fotbalu

+3
SNL
jadran90
ConPower
7 posters

Goto down

Koeficientologie aneb naše koření evropského fotbalu Empty Koeficientologie aneb naše koření evropského fotbalu

Příspěvek pro ConPower Sat Aug 19, 2023 6:12 am

Tak jako je léto spjato s dovolenými a koupáním, je to stejně tak pro nás doba, kdy sledujeme předkola, počítáme každý bodík a sledujeme soupeře. Smile A baví nás to!

Poslední článek na iDnesu ohledně koeficientů má v diskusi, přijde mi, převahu názorů, že to je zbytečné teoretizování, že na co více týmů, když to pak Bolka nebo Jablonec hned projede atp.
https://www.idnes.cz/fotbal/pohary/koeficient-evropske-pohary-evropska-liga-konferencni-liga-cesko-sparta-slavia-plzen-play-off.A230818_135420_fot_pohary_min/diskuse/2?razeni=tip

Do jisté míry sice ano, přesto! Je to běh na dlouhou trať, ale můžeme tímto zkvalitňovat ligu, o což nám asi jde především. S účastí v pohárech jdou ruku v ruce peníze, které lze vynakládat na lepší hráče, do zázemí atd. A hlavně, cíl číslo jedna aka dostat se do patnáctky (taky hodně bagatelizovaný, že na co) s sebou kromě extra vstupenky nese i výhodnější nasazování do pohárů, kdy díky možným "sestupům" LM > EL > KL může mít více klubů šanci dostat se alespoň do KL. Viz loni Slovácko a ostudu tam neudělali, byť ve skupině byli poslední. Pod patnáctkou tři týmy v předkolech KL je už náhlá smrt, v patnáctce je možnost oprav dost lukrativní a "stabilizační". Podívejme se, jak je na tom letos Rakousko a Srbsko. Před 10 lety na tom byli podobně nebo hůře než my a letos zatím neuhráli skoro nic, ale budou mít minimálně tři skupiny. Což je taky fajn mít co na podzim sledovat a mít komu fandit.

Snad jsem se v tom moc nezamotal, jen mě ta diskuse na iDnesu trochu ponoukla něco k tomu sepsat v komunitě (myslím a věřím) podobně smýšlejících fandů a jsem zvědav na vaše doplnění, domněnky a postřehy.

Koeficientům zdar!

PS: Není to nuda být fanouškem v Anglii, Španělsku nebo Německu, když si každý rok jedou totéž a víceméně s jistotou? (Odhlížím od toho, že tam navíc asi fandi jen svému klubu.) Tam asi koeficientologie nekvete tolik jako u nás. Very Happy A zajímalo by mě, jak to je v jiných zemích na podobném levelu jako my. Co na to Dáni, Norové, Řekové nebo Izraelité. king

ConPower

Poèet pøíspìvkù : 45
Join date : 15. 09. 21

Návrat nahoru Goto down

Koeficientologie aneb naše koření evropského fotbalu Empty Re: Koeficientologie aneb naše koření evropského fotbalu

Příspěvek pro jadran90 Sat Aug 19, 2023 9:33 am

Líbí se mi ta myšlenka, že fanoušci v Anglii a tak asi koeficienty svých týmů nesledují. Very Happy Opačně si zase spíš pustím zápas Premiere League než naší ligy. Zápasy v Evropě ale sleduju.

A proto mi jde o to, aby se tam na bylo na co dívat, ideálně tedy co nejvíc našich účastníků, skupin, postupů do jara. Když je ta možnost, nevadí mi ani postup do LM na úkor koeficientu. I když loni ta Plzeň byla už trochu nakládačka.

Ani to matematické hledisko neopomíjím. Vzhledem k financím je pro nás mnohem adekvátnější EL/KL a i mě to víc baví sledovat, když je skutečně šance postupovat. Reálně si myslím, že i 15 místo je lepší než kam skutečně patříme a držet dlouhodobě třeba to 10-12 místo je scifi, i bez Ruska.

A ještě jedna věc. Od příští sezóny se upravuje formát soutěží, třeba v LM bude 36 týmů. Předkola EL se rozšíří a budou tam postupovat vícemistři/vítězové pohárů až tuším někam po 33. místo. Takže to zase ovlivní získávání bodů do koeficientu.

jadran90

Poèet pøíspìvkù : 638
Join date : 26. 08. 20

ConPower likes this post

Návrat nahoru Goto down

Koeficientologie aneb naše koření evropského fotbalu Empty Re: Koeficientologie aneb naše koření evropského fotbalu

Příspěvek pro SNL Sat Aug 19, 2023 9:45 am

Tak určitě, je to už taková tradice, sleduju to čtvrt století. Samozřejmě ideál je takové umístění, aby byl přímý postup do LM, což může tu ligu posunout. S tím jakej se nás hraje fotbal si myslím nemůžeme moc stěžovat (bylo tam takové hluché období někdy mezi roky 2005 až do té sezony, kdy nastoupila Plzeň do LM, tehdy se hrál hroznej fotbal, spíš taková překopávaná, míče odskakovaly, hráči si nedokázali přihrát na pár metrů. Dnes ta silná trojka S,S,P hraje velmi koukatelný fotbal (aspoň když hrajou doma), myslím že do toho 15 místa bysme patřit mohli.
SNL
SNL

Poèet pøíspìvkù : 1175
Join date : 24. 11. 17

ConPower likes this post

Návrat nahoru Goto down

Koeficientologie aneb naše koření evropského fotbalu Empty Re: Koeficientologie aneb naše koření evropského fotbalu

Příspěvek pro Dan Sat Aug 19, 2023 3:23 pm

Pro země z TOP 4 musí být koeficient nuda. Boje o 15. příčku jsou asi nejzajímavější. Ač souboje nad 15. příčkou skýtají určitě také zajímavé souboje.

Se změnou systému přibude i zajímavý souboj o 33. příčku diky možnosti vítěze poháru jít přímo do 1. předkola EL.


Dan

Poèet pøíspìvkù : 930
Join date : 16. 11. 17

Návrat nahoru Goto down

Koeficientologie aneb naše koření evropského fotbalu Empty Re: Koeficientologie aneb naše koření evropského fotbalu

Příspěvek pro SNL Sat Aug 19, 2023 4:51 pm

Podle mě nejzajímavější souboje jsou o příčku, která umožňuje přímou účast v LM
SNL
SNL

Poèet pøíspìvkù : 1175
Join date : 24. 11. 17

Návrat nahoru Goto down

Koeficientologie aneb naše koření evropského fotbalu Empty Re: Koeficientologie aneb naše koření evropského fotbalu

Příspěvek pro Ladin Sat Aug 19, 2023 11:17 pm

Já jsem psal už loni přesně opak toho, co jsi psal o těch velkých ligách, že v těch zemích od cca 25-30 místa ti fandové nemají co řešit a ani nemají naději, že by se to mohlo někdy změnit. Prostě budou navěky mít mistra v prvním předkole LM a další tři týmy do KL (možná jim teda přibude ta kvalifikace EL, jak psal jadran90).
Stejně tak jsem si kolikrát pokládal otázku, jak moc v ostatních zemích kolem nás, se fanoušci zabývají každým bodíkem. Mě to přináší spoustu entuziasmu a obírá mě to o spousty hodin spánku, povětšinou v noci ze čtvrtka na pátek a jak jsem taky už někdy psal, nesnáším reprezentační pauzy, kdy se nehraju poháry.
Co se týče toho, jestli má smysl řešit koeficient, jestli čtyři nebo pět týmů, že stejně to všichni pose*ou, to je takový typický čecháčkovský škarohlídství. Všechny týmy se snaží dostat nahoru, aby hráli poháry, měli možnost si zahrát s atraktivními soupeři a přilákat na ně nové fanoušky, možnost překvapit vyřazením favorita, ukázat a prodat hráče. A jestli se to nepovede, jako letos Bohemce? Myslím, že i ti hráči tím dostali větší motivaci ještě víc makat a dostat se tam znova a znova to zkusit.
A jestli se tři sezony po sobě stane, že nějaký takový tým vypadne v předkolech a jediný dopad bude ten, že vypadnem z patnáctky a budeme mít jen 4 týmy, tak jde přece o hovno. Jen my fanoušci budeme o to víc řešit každý bodík a doufat, že uděláme tu patnáctku. A tím se zase dostávám na začátek.. buďme rádi, že máme co řešit a nejsme třeba ze Severního Irska a naše týmy se neplácají mezi 30. a 40. místem.


Ladin

Poèet pøíspìvkù : 196
Join date : 23. 08. 19

f@rth and Kickball like this post

Návrat nahoru Goto down

Koeficientologie aneb naše koření evropského fotbalu Empty Re: Koeficientologie aneb naše koření evropského fotbalu

Příspěvek pro pavel Sun Aug 20, 2023 10:11 am

… jeste tu nezaznelo, ze pocet tymu v poharech, rozhoduje i o prichodech kvalitnich cizincu do nasi ligy…vidi v tom sanci se posunout a to by bez ucasti v evrope neslo… takze 15ka znamena 2 tymy do predkol LM a diky tomu rozdilove a zajimave hrace v nasi lize, na ktere se da koukat cely rok… pro zajimave hrace s potencialem posunu do top lig je urcite zajimavejsi se ukazat v ceske lize do 15., nez v ligach pod 15. mistem…

pavel

Poèet pøíspìvkù : 44
Join date : 08. 03. 18

Návrat nahoru Goto down

Koeficientologie aneb naše koření evropského fotbalu Empty Re: Koeficientologie aneb naše koření evropského fotbalu

Příspěvek pro SNL Sun Aug 20, 2023 10:17 am

Tak ono jde taky o to, že když náhodou některý z těch silných týmů (S+S+P), které by měli tvořit tu hlavní porci koeficientu skončí náhodou v lize na 4. nebo 5. místě, tak pokud máme 5 pohárových míst, tak ten tým zbytečně neztratí jednu sezonu jako když bysme měli 4 místa.
SNL
SNL

Poèet pøíspìvkù : 1175
Join date : 24. 11. 17

jadran90 likes this post

Návrat nahoru Goto down

Koeficientologie aneb naše koření evropského fotbalu Empty Re: Koeficientologie aneb naše koření evropského fotbalu

Příspěvek pro jadran90 Sun Aug 20, 2023 7:24 pm

Spousta pravdy. Z pozice fanouška ligy někde od 20. místa by mi asi bylo celkem jedno, jestli mistr začne v prvním nebo druhém předkole LM. Tým navíc nebo přímý postup do skupiny už je ovšem gamechanger.

Důležité je hrát skupiny pravidelně. Je to trochu efekt sněhové koule... hraješ, skupinu, získáš peníze, zkušenosti hráčů, některé zpeněžíš, máš na nákup nových, zlepšíš si koeficient a příště třeba dostaneš snazší soupeře kvůli nasazení nebo začneš v kvalifikaci později. Co mě trochu mrzí, tak že třeba Liberec s Jabloncem měli několik slušných roků v Evropě a vlastně nemám pocit, že by z toho až tak vytěžili. Nepostup někoho z S+S+P do předkol by mohl mít nepříjemné důsledky, naštěstí letos to vypadá přesně opačně.

jadran90

Poèet pøíspìvkù : 638
Join date : 26. 08. 20

Návrat nahoru Goto down

Koeficientologie aneb naše koření evropského fotbalu Empty Re: Koeficientologie aneb naše koření evropského fotbalu

Příspěvek pro SNL Sun Aug 20, 2023 9:10 pm

Tak cílem ve výsledku je, aby se hrál dobrý fotbal, což v současnosti minimálně S + S docela splnňují. Na to se už většinou dá koukat.
SNL
SNL

Poèet pøíspìvkù : 1175
Join date : 24. 11. 17

Návrat nahoru Goto down

Koeficientologie aneb naše koření evropského fotbalu Empty Re: Koeficientologie aneb naše koření evropského fotbalu

Příspěvek pro Ladin Sun Aug 20, 2023 11:57 pm

jadran90 napsal:Co mě trochu mrzí, tak že třeba Liberec s Jabloncem měli několik slušných roků v Evropě a vlastně nemám pocit, že by z toho až tak vytěžili.
Konkrétně u Liberce to bylo hlavně z důvodu, že každý rok lepili kádr, jak se dalo, především hostovačky, takže neměli možnost zpeněžit hráče, kteří se v Evropě předvedli. Např. měli několik let dohodu o hostování hráčů z Dynama Kyjev, takže jejich nejlepší hráč v sezóně Evropské ligy Kalitvincev, který by za normálních okolností odešel tak za 4-6mil.EUR odešel po sezoně leda zpátky na Ukrajinu..

Ladin

Poèet pøíspìvkù : 196
Join date : 23. 08. 19

Návrat nahoru Goto down

Koeficientologie aneb naše koření evropského fotbalu Empty Re: Koeficientologie aneb naše koření evropského fotbalu

Příspěvek pro kean Fri Aug 25, 2023 1:28 am

Ladin napsal:
jadran90 napsal:Co mě trochu mrzí, tak že třeba Liberec s Jabloncem měli několik slušných roků v Evropě a vlastně nemám pocit, že by z toho až tak vytěžili.
Konkrétně u Liberce to bylo hlavně z důvodu, že každý rok lepili kádr, jak se dalo, především hostovačky, takže neměli možnost zpeněžit hráče, kteří se v Evropě předvedli. Např. měli několik let dohodu o hostování hráčů z Dynama Kyjev, takže jejich nejlepší hráč v sezóně Evropské ligy Kalitvincev, který by za normálních okolností odešel tak za 4-6mil.EUR odešel po sezoně leda zpátky na Ukrajinu..

Tak to jméno si vůbec nevybavuju, dle wiki za Dynamo Kyjev má 4/0 zápasy/góly, za Liberec 13/0, je mu 30 a kariéru strávil po hostovačkách. Nepleteš si ho s Komličenkem třeba?

Ještě koukám že Rusko letos nedostali ani tu kompenzaci? (loni jim to připsali hned na začátku)
Pokud budou mít čistou nulu tak z boje o 15ku je to vyřadí asi na celou další pětiletku, i pokud by se vrátili.

kean

Poèet pøíspìvkù : 106
Join date : 19. 08. 21

Návrat nahoru Goto down

Koeficientologie aneb naše koření evropského fotbalu Empty Re: Koeficientologie aneb naše koření evropského fotbalu

Příspěvek pro Ladin Mon Aug 28, 2023 4:32 pm

Rusáci ať si hrajou klidně africkou LM😀

Ladin

Poèet pøíspìvkù : 196
Join date : 23. 08. 19

Návrat nahoru Goto down

Koeficientologie aneb naše koření evropského fotbalu Empty Re: Koeficientologie aneb naše koření evropského fotbalu

Příspěvek pro Ladin Mon Aug 28, 2023 4:43 pm

kean napsal:

Tak to jméno si vůbec nevybavuju, dle wiki za Dynamo Kyjev má 4/0 zápasy/góly, za Liberec 13/0, je mu 30 a kariéru strávil po hostovačkách. Nepleteš si ho s Komličenkem třeba?

Ještě koukám že Rusko letos nedostali ani tu kompenzaci? (loni jim to připsali hned na začátku)
Pokud budou mít čistou nulu tak z boje o 15ku je to vyřadí asi na celou další pětiletku, i pokud by se vrátili.
Nevím, vystřídalo se tam tehdy těch hráčů z Dynama víc, třeba Rybalka ve středu zálohy. Kalitvincev mi uvízl v paměti nejvíc, dával za Slovan i nějaký góly v pohárech, proto mě napadl jako první.

Ladin

Poèet pøíspìvkù : 196
Join date : 23. 08. 19

Návrat nahoru Goto down

Koeficientologie aneb naše koření evropského fotbalu Empty Re: Koeficientologie aneb naše koření evropského fotbalu

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru